KARANLIĞIN İZİNDEN ‘AYDINLIĞA’

İstikamet nereye, biz oraya dedi. İlk yazılarına dergimizde başladı. Edebiyat alanında giderek büyüyerek yoluna devam ediyor. Murat Tursun’dan bahsediyorum. Tursun’la ilk şiir kitabı ‘Karanlığın İzinden’ vesilesiyle buluştuk. Ve konu konuyu açtı.

Murat Tursun kimdir?

Bir cümleyle kendimi ifade etmek gerekirse ben kendimi hep sıradan bir insan olarak nitelendiriyorum.

Edebiyata merak sarman ne zaman başladı?

İlkokuldan itibaren aslında yazmakla aram iyiydi. Fakat bu lise sona kadar da kendini belli etmedi. Yazdıklarımı kimseyle paylaşmıyor ve dışarıya yansıtmıyordum. Ama üniversite yıllarından itibaren okuduğum kitapların ve yazarların etkisinde kalarak benim de artık bir şeyleri yazabilmek, paylaşabilmek gibi bir derdim olduğunu fark ettim.  İnsanlar yazdığım şiir ve yazılarımı okusun istedim. Tabi her insanın, yazarın umduğu gibi bir yola ulaşmak büyük hedeflerimden biri ancak şu an bu ölçeği kısa tutuyorum. Bu nedenle önceliğim yakın çevremin beni tanıması ve yazdıklarımdan kendilerine bir pay çıkarması. Bütün bu düşüncelerden yola çıkarak artık yazılarımı ve şiirlerimi sosyal medya olsun farklı mecralar da olsun yayınlamaya başladım. Bu da beni her seferinde bir adım öteye, daha iyisini yapmaya teşvik etti.

Peki, bu alan içinde neden şiir?

Aslında düz yazılarla başladım. Daha sonra bana yön veren güçlü yazarlarla karşılaşınca, örneğin Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Cemal Süreya ve Orhan Veli gibi. Bu şairlerden etkilendim ve şiirin benim içim daha iyi ve daha uygun olduğuna karar verdim. Kendimi şiirle daha iyi ifade edeceğimi düşündüm. Düz yazıyı bırakmamakla beraber şiire daha fazla ağırlık verdim. Tabi bu ilk yazdığım şiirler çok iyi şiirler değildi. Hala da dönüp baktığım zaman bunu ben nasıl yazdım diye söylendiğim şiirlerim var. Zamanla bütün bunların daha da gelişebileceğine inanıyorum.

İlk yazdığın kitap ‘Yarına Elveda’. Basılmasa da İstikamet Dergisi’nde yazı dizisi olarak yayınladık. Şiir kitabın ‘Karanlığın İzinden’ matbu olarak çıkan ilk eserin. Kitaba baktığımızda karamsar bir hava var. Kapak içeriği yansıtıyor mu?

Kitabın kapağına baktığımız zaman evet karamsar bir havayı görebiliyoruz. Buradaki asıl amacım karanlığın izinden devam ederek aydınlığa çıkmak. Kitabımda yer alan şiirlerle yaşamı anlamlandırabilmek ve daha iyi bir hale getirebilmek istedim. Bu kitabın içerisinde de yine insanların okuyunca mutlu, hüzünlü ve duygusal olacağı şiirler olacak.

Kitabın konuları genelde nelerdir? Güncel konular var mı? Yoksa evrensel temalardan mı bahsediyorsun?

Kitaptaki şiirler duygusal olarak yaşanmış olayları yansıtıyor. Bununla birlikte pek çok konu üzerine şiirler göreceksiniz. Kitabımda yer alan şiirler sizlerden birer parça.

Peki, yazdığın şiirlerde özgün olduğunu düşünüyor musun?

Kilit bir soru (Düşünüyor) Bunu okuyucunun karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her şair ve yazar, kendi dönemi ve geçmişte yer alan şair ve yazarlardan mutlaka etkilenir onu takip eder daha sonra da kendi tarzıyla okuyucunun karşısına çıkar. Okuyucular buna karar verecektir.

Daha önce hiç kitap okumayan bir kişi senin kitabını okuyunca özgün hissine kapılabilir mi?

Daha önce hiç kitap okumadıysa kitabım tamamen özgün gelecek ama dünya üzerindeki yazarların yapıtlarını okumuşsa mutlaka onlardan etkilendiğimi de düşünenler olacaktır.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden etkilendiğini vurguladın. Peki, günümüz edebiyatından takip ettiğim isimler yok mu?

Her konuda yazan pek çok isim var. Ancak günümüzde şiir konusunda referans alacağım fazla kimse yok. Mesela Ceyhun Yılmaz’ın tarzını seviyorum.

Şiirlerini yazarken nelerden ilham alırsın? Herhangi bir şey şiir malzemesi olabilir mi?

Pencereden sokağı izlerken, vapurda-metroda seyahat ederken tamamen o anda gelişen bir olay. Hani oturayım şiir yazayım dediğim bir dönem hatırlamıyorum. Bazen bir şarkı melodisi, bazen caddede karşılaştığım bir insan o anda şiirimin kaynağı olabiliyor. Bu nedenle ben bir şiirin sınırının olmadığını düşünüyorum.

Şair sence her konuda yazabilmeli mi? Otosansür uygulamadan?

Her şair mutlaka kendi otosansürünü yapar. Bu elemeden sonra bazı şeyleri paylaşmak ister. Ben yazarın her konuda yazabilmesinden tarafım. Bundan kastım toplumu ilgilendiren her konuda yazabilmesi. Sanat, sanat içindir anlayışından ziyade ben toplumsal konulara daha çok ilgi duyan, bunun dile getirilmesini isteyen bir insanım.

Yazarların kendini dizginlediğini düşünüyor musun?

Hayır düşünmüyorum. Sadece belli bir zamana kadar o yazdıklarını paylaşmama ihtiyacı duyuyorlar. Her yazar yaşadığı dönemin sıkıntılarını iyi bilir. Bu dönemlerde kalemini kullanırken daha dikkatli olur ancak yine de yazmak istediklerinden geri durmaz. Ben yazıdan, denemeden, şiirden zarar geleceğini düşünmüyorum. Bunun daha bir ötesi yok. Yazar yazdıklarıyla seni eleştirmiş, duruma farklı bir bakış açısıyla dikkat çekmeni istemiş. Eğer yazar fikirlerini sunamayacaksa başka ne yapabilir. O yüzden eleştiriye açık olmak gerek.

Kitabını okuyucular neden okusun?

Açıkçası okuyucuyu ikna etmek gibi bir amaç taşımıyorum. Ben şiirler yazdım ve bunu insanlara bir kitap olarak aktardım. Mutlaka her yazar kitabıyla milyonlara ulaşmayı ister. Böyle bir gayem yok desem yalan söylemiş olurum. Ancak bu dönem yazarları için bu mümkün değil. İlerleyen yıllarda üzerine bir şeyler katabilirsem daha fazla okuyucuya ulaşabilirim.

İlk tepkiler nasıl?

Olumlu geri dönüşler alıyorum. Bunun devamının gelmesini isteyenler var. Ama bu bir anda ortaya çıkan bir kitap değil. Yılların birikimi. Bir sonraki kitap, ne zaman nasıl çıkar gibi sorular için henüz erken. Eğer kendimi hazır hissedersem yeni bir kitapla okuyucularım karşısına mutlaka çıkacağım.

Son olarak senin gibi ilk kitap heyecanını yaşayan yazarlara neler önerirsin?

Hayallerimi gerçekleştirmek adına bu kitap önemliydi. Hayallerinin peşinden koşsunlar. Sadece yazı yazarak para kazanmayı hedefleyen arkadaşlar için bu pek mümkün değil. Amaç okuyucuyu kendini kanıtlamaksa ilk kitap bunun basamağı olur. Daha iyi yazılar geldikçe okuyucu onu benimseyecek. Onun kimliğini sorgulamayacaktır.

Karanlığın İzinden’i kitapyurdu.com’dan satın alabilirsiniz.
Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

20 YILLIK ALTER EGO

Ünlü Fransız yönetmen François Truffaut, yaşadığı dönemde (1932-84) birçok başarılı filme imza...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir