UÇMAK: HAYAL Mİ, GERÇEK Mİ?

Hezarfen Ahmet Çelebi, ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçen Türk bilgini. 1632 yılında yaşanan olayda rivayete göre Hezarfen, kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nin tepesinden Üsküdar’a kadar yaklaşık 3.5 kilometre uçmuştur.

Hakkındaki bilgiler bu kadar kısıtlıyken İstanbul Devlet Tiyatroları, özde sadece bir paragraftan oluşan bu hikayeden devasa bir şölen çıkarmış. 2 saat 25 dakikadan oluşan oyunda, 26 oyuncu ve 15’ten fazla teknik ekip yer alıyor. Yazar Ömer F. Oyal, hikayeyi yazarken Osmanlı’nın o şaşaalı dönemini çok iyi gözlemleyerek aktarıyor. Salt dönem oyunu yazmıyor, çeşitli dinamiklerle günümüzü yakalayan bir garnitür tadı veriyor. Hezarfen’in fantastik dünyasını araya espriler serpiştirerek anlatma yolunu seçiyor. Bu da seyirciyi her an ayakta tutuyor. Yan karakterler de çok güçlü yazılmış.

KADERE SIĞINMAK

Uçmak, Hezarfen için büyük bir hayal. Öyle ki bu ideal, evlendiği zaman gerdek gecesi karısını yalnız bırakacak kadar önemli. Meşhur Galata’dan atlama olayı gerçekleşmeden önce karısından helallik isterken olası ölümü hakkında bencilce ‘kader’ tanımını uygun görüyor. Çevresindeki herkes normal bir şekilde ‘uçmak’ın insanlara göre olmadığını savunuyor ve kendisine deli yaftasını takıyor.

DEKOR VE IŞIK OYUNLARI

Gerçeğine yansıtan dekordaki kulenin maketi, çok görkemli. Daha iyi görebilmek için geniş plandan bakmak gerekiyor. Sahnenin ön sıralarında oturanlar bu tabloyu kaçırabilir.  Galata’nın oval girişindeki mekanizmanın dönmeli olması ayrı bir hava katıyor. Bize göre ortadaki kulenin solunda yer alan Hezarfen’in evi ve sağında da kahvehane dekoru muazzam. Kulenin taş basamakları ışık oyunlarıyla kendini gösteriyor. Geçmişten günümüze özellikle özel organizasyonlarda sıkça yaşanan Galata’da ışıkla objeyi görünür kılma özelliği, çok başarılı bir şekilde kullanılıyor.

Uçmak: Hezarfen Ahmet Çelebi oyunu, 11-16 Şubat tarihleri arasında ve açıklanacak takvime göre sezonun geri kalan kısmında Mecidiyeköy Büyük Sahne’de izlenebilir.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

YEŞİLİMİZ MÜBAREK OLA

Dostum, sen ne istiyorsun? Ne öyle renk cümbüşü Yeşil de neymiş, mavi...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir