20 YILLIK ALTER EGO

Ünlü Fransız yönetmen François Truffaut, yaşadığı dönemde (1932-84) birçok başarılı filme imza attı. Ancak bunların arasında kendi alter egosunu yansıttığı ve Jean-Pierre Leaud’nun canlandırdığı kurgusal karakter Antoine Doinel, apayrı bir yer tutuyor. Truffaut, yaşadıklarını Doinel üzerinden gerçekleştiriyor. Aynı deneyimlerinin çoğunu  ve hayata bakış açısını aktarıyor. Hatta ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Fransız yönetmenle oyuncu Lead’nun fiziksel benzerliği de şaşırtıyor.

ÖNCE AİLE BOZULDU

Biz Antoine Doinel’i ilk kez 1959 yılında çekilen 400 Darbe filminde görmekteyiz. 12 yaşında bir çocuk olarak aile sevgisinden uzak yaşamış, bu da onu koparak serkeş bir hayata sürüklemiş. Bu aileden göremediği sevgisizlik, onu düşkün olduğu sevgililerinden çok aileleriyle daha fazla ilgilenmeye itiyor. Onunki aslında içindeki yalnızlığı bir çeşit giderme çabası. Daha sonraki Antoine ve Colette’te (1962) ilk aşkla tanışması ve hazin sonu, Çalınan Buseler (1968) ve Aile Yuvası’nda (1970) kendi ailesini kurma çabalarını görüyoruz.

YARIM KALMIŞ HİKAYE

Kaçan Aşk (1979) ise Doinel serisinin son filmi olmakla birlikte öncekilere de atıfta bulunuyor. Sinemada daha önce hiç görmediğimiz bu 20 yıllık alter ego kesinlikle takip edilmeli. Eğer 52 yaşında aramızdan ayrılmasaydı Truffaut’nun bu seriyi daha da devam ettireceği şüphesiz. Çünkü izlerken yarım kalmış bir şeyler var hissi uyandırıyor. İnsan da karakter değişimini merak ediyor. Truffaut, son filmi Neşeli Pazar’da (1983) hayat arkadaşı Fanny Ardant’a önemli bir rol vererek ‘ben gittim, bayrak sende’ diyor. Bu gönül de onun takipçisi oluyor.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

ASİDİ KAÇMIŞ KOLA

Veyahut aynı yemeği ısıtıp ısıtıp yedirmeye çalışmak… Senin elinde Çağlar Çorumlu, Şebnem...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir