İLBER ORTAYLI’DAN “BİR ÖMÜR NASIL YAŞANIR?” DERSLERİ

İLBER ORTAYLI’DAN “BİR ÖMÜR NASIL YAŞANIR?” DERSLERİ

Türkiye’nin en entelektüel isimlerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bilge kişiliğinden ve yaşam deneyimlerinden süzülen tavsiyelerden oluşan son kitabı “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” Yenal Bilgici’nin İlber Hoca ile yaptığı söyleşiyi ve hocanın kendi deneyimlerinden yola çıkarak değerli bilgileri anlatıyor.

Kitapta İlber Hoca herkesin kendi yolunu çizmesinin, kendi hayalini yaşamasının öneminden bahsederken, herkesin mutlaka yararlanması gereken değerli bilgileri sunuyor.  Herkesin yararlanabileceği harika bir kaynak olarak okunmasını mutlaka öneriyorum.

İlber Hoca bu söyleşi kitabında birçok kıssadan hisse veriyor. Not aldıklarıma kısaca değinelim:

 1. Zaman çok değerlidir, bir anı bile boşa harcamayın. Verimli çalışmayı, neyin nasıl düşünüleceğini, zaman ve kaynakları etkili kullanmayı iyi öğrenin.
 2. Hayatı dolu dolu yaşamak, zevk almak için okuyacağınız kitabı, gezeceğiniz yerleri, mesleğinizi ve dostlarınızı iyi seçin.
 3. Gereksiz hırslardan kaçının ki kendinizi daha huzurlu hissedesiniz. Ailenize ve çevrenize odaklanın.
 4.  Sağlığınızı koruyun; sigara içmeyin, içkiyi azaltın, ölçülü ve yağsız yemekler yiyin. Doğal gıdalar yemeye özen gösterin.
 5. Hafızanızı dinlendirmek, güçlendirmek için her yaşta mutlaka hikaye ve roman okuyun.
 6. 12-25 arası yaşlar insanın temel atma dönemidir ve bu dönemde sağlam bir temel atın. zihnin en güçlü olduğu bu dönemde bolca okuyun, öğrenin, spor yapın, gezin ve gözlemleyin. Bu dönem en verimli geçirmeniz gereken yaşlarınızdır. Bu dönem arasında mutlaka yeni diller öğrenin.
 7. 25-40 yaşları arası artık olgunlaşmaya geçiş dönemidir ve artık kendi alanınızda söz sahibi olun. Bir önceki dönem ihmal ettiğiniz şeyleri yapmak için son fırsattır ve mutlaka değerlendirilmesi gereken, sağlığa dikkat edilmesi gereken dönemdir.
 8. 40-45 yaşları arası artık kendi alanınızda otorite siz olun. Olgunluk dönemi olan bu yaşlarda  sakinliğin keyfini çıkarmaya bakın.
 9. 55 ve sonrası dinlenin ve demlenin. Üstatlık, ustalık döneminizi yaşamaya bakın.
 10. Kendi yolunuzu kendiniz çizmeye çalışın, başkalarının yönlendirmelerine tabi olmayın ama yolunuzda ilerlerken de kulaklarınızı her daim açık tutun.
 11. Dilinizi, deneyim ve görgünüzü geliştiren; dünyaya bakışınızı değiştiren insanlarla birlikte olun. Yani size artı değer katacak insanlarla muhatap olun.
 12. İyi bir eğitim için matematik, filoloji, müzik ve spor konularında kendinizi yetiştirin
 13. Farklı hayat görüşüne sahip olan insanlar ile bir araya gelin kendinize farklı pencereler açın. Size önemli bakış açıları ve perspektif kazandıracaklardır.
 14. Başka dünyalara adım atabilmek, dünyayı keşfetmek ve kendinizi gerçekleştirmek için en az iki-üç dil öğrenin.
 15. İşini yapmayanlarla, işini zamanında yapmayanlarla ve işini zamanında ama kötü yapanlarla alışverişe girmeyin.
 16. Bir şehri hakkı ile gezmek için okuyun, haritaya bakın, notlar alın, fotoğraf çekin ve defter tutun. Mutlaka sokaklarında yürüyün, çarşı pazarına karışın.
 17. Semerkand, Buhara, Kudüs, İsfahan, Kahire, Şam, Roma, Floransa, Londra, Petra, Antakya, Efes ve İskenderiye’yi görün.
 18. Gençlere; koşulları zorlayıp yeni yerleri gezmenin zevkini yaşayın. Gençlik enerjisiyle dolaşmak bir başka güzeldir.
 19. Çocuğunuzu fazlasıyla övmeyin veya yermeyin. Onun yanında olmasını öğrenin. Çocuğunuzu hayatın zorluklarına gerçekçi bir şekilde hazırlayın, ona yokluğu, zorluğu ve yoksunluğu gösterin. Çocuğa sorumluluk alma duygusunu mutlaka aşılayın.
 20. Andrzej Wajda, Istvan Szabo, Luchino Visconti, , Sergey Bandarçuk, Lütfi Akad ve Halit Refiğ gibi senaristlerin, yönetmenlerin filmlerini izleyin.
 21. Bir enstrüman çalmayı bilin ve çocuğunuzun da öğrenmesini sağlayın.

İlber Hocamızdan bu kitapta kısaca bu dersleri aldık. Tabi bunların daha iyi anlaşılması, daha birçok konuda İlber Hoca’nın deneyimleri, görüşlerini yansıttığı bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Numan Babacan

İNSANLIĞIN PANDEMİK SORUNU: TİMSAH GÖZYAŞLARI

Selamlar değerli okurlar çok uzun zaman sonra yazı yazmanın mutluluğunu ve heyecanını...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir