NE SENEYDİ AMA!

2020 yılı herhalde dünya tarihine geçecek, nesilden nesile derslerde ve hikayelerde anlatılacak bir yıl oldu. Koronavirüs salgınının tüm dünyada etkisini gösterdiği, özellikle ülkemizde depremlerin ve doğal afetlerin etkili olduğu bir yıl oldu. 2021 yılında her şeyin tersine döneceğinin, daha iyiye gideceğinin garantisi yok tabi ki. Hatta Allah korusun daha kötü bile olabilir bunu yaşamadan bilemeyiz. Ancak yeni bir yıla girerek sayfayı çevirmenin, yeni bir döneme girmenin umudu ve heyecanı bile gayet güzel bence…

2020 yılına dönecek olursak benim için 6 ayı askerde geçtiği için bir kısmında sivil hayatta olup gözlem yapabildim ama özellikle virüsün ülkemizde ilk etkili olduğu dönemde toplumdaki heyecanı, korkuyu ve bilinmezlikle dolu bakışları görmek isterdim.

Yine de takip ettiğim ve sonrasında gördüğüm kadarıyla insanımız bu pandemiye çabuk uyum sağladı ve herkes kendince bir fikir sahibi oldu. Koronavirüsü tamamen reddedenler, ciddiye alıp korkanlar, kendince farklı tedbirler alanlar filan herkes bir yorumla karşı tepki verdi.

İçerisinde çok farklı fraksiyonlar barındıran; pandemisiyle, depremleriyle, çığ, sel ve  vahşice icra edilen kadın cinayetleriyle çok sansasyonel bir sene oldu.

Ancak bu yıl sadece kötü yönlerinden ziyade alınabilecek dersleriyle de gündeme gelmelidir. Mesela sağlığın, özgürlüğün, düzgün bir nefesin ne kadar değerli olduğunu öğrendik. Kalabalıklar içerisine karışmanın, etkinliklerin, yakınlaşmanın özlemini tattık. Sağlık bizim için en değerli olgudur, her zaman dile getirilir ancak bu pandemide heralde toplumun her kesimi bunu yaşayarak tecrübe etti. Bir virüsün tüm dünyayı kitlediğini, yaşam tarzlarının değişimine neden olabildiğini, en sevdiklerimizi bizden kısa sürede alabildiğini gördük. Daha çok şey görüp yaşadık bu sene. Burada önemli olan gereken dersleri çıkarabilmek, sağlığa ve hijyene çok dikkat edip; sevdiklerimizin ve yaşamın kıymetini daha iyi anlamamızdır.

2021 yılına gelince; pek de bir şeyler söylemeyi doğru bulmuyorum, alacak nefesimiz olduğu sürece yaşayıp göreceğiz bu seneyi….

Sadece yeni bir sayfa açıldığı için umutlanalım ve geriye dönüp yaptığımız hataların tekrarlamaması için ders çıkararak yaşamaya bakalım. Bir nefesine bile hükmedemediğimiz, görünmez bir virüse boyun eğebildiğimiz bu dünyada hiçbir şey için böbürlenmeyelim. Sevdiklerimizin, arkadaşlıklarımızın, sağlığımızın ve özgürlüğümüzün kıymetini bilelim.

2021 yılı tüm dünyaya sağlık ve huzur getirsin. İSTİKAMET ailemizin ve herkesin yeni yılını kutluyorum, sağlıklı bir yaşam ve mutluluklar diliyorum.

İSTİKAMET yeni yıla ve umutlara…

Yazı Etiketleri
, , ,
Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Numan Babacan

TARİHİ ALT ÜST EDEN BULUŞ: GÖBEKLİTEPE

Kim derdi ki günün birinde bir çiftçi gündelik işlerini yaparken tarlada bir...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir