MEĞER NE KÜÇÜK AYRINTILARDA GİZLİYMİŞ MUTLULUK!

Mutluluk üzerine birçok şey söylenir, yazılır, çizilir. Mutluluğun formülü geçmişten beri aranır, anlatılır hatta bir şekilde pazarlanır.

Mutluluğun nasıl elde edileceği, mutlu olmak için ne tür faaliyetlere girişilmesi gerektiği kitaplarda, seminerlerde, televizyon programlarında anlatıladurur.

Yani zaten bu konuda birçok doküman, kaynak  olduğu için bir de ben mutluluk edebiyatı yapmayacağım. Sadece kendimden yola çıkarak mutluluğun gerçekten ufak tefek, önemsemediğimiz ayrıntılardan bile elde edilebileceğini ifade etmek istiyorum.

Öyle bilimsel veriler elimde yok mutlulukla ilgili ki zaten bu herhangi bir bilimsel bildiri, makale veya kitap yazısı değil sadece bir deneme yazısıdır. Şimdi başlayalım deneyimlerimizden, gözlemlerimizden yola çıkarak mutluluğun tarifine…

Mutluluk tabi ki öncelikle sevgidir. Ailene karşı duyduğun; arkadaşına, bir hayvana veya doğaya karşı duyduğun sevgide vardır mutluluk. Seni seviyorum diyebilmektir. Annenin yavrusuna duası; sevgiliye duyulan özlem, bir sokak hayvanına merhamettir en karşılıksız ve en çıkarsız şekilde.

Mutluluk paylaşmaktır mesela; hayatı, ekmeğini, zamanını. Uzun süredir görmediğin bir arkadaşını görmek, küçük bir çocukla oynadığın oyun, tuttuğun takımın kazanması vs. uzar gider bu liste.

Yani hayatta her şeyden bir mutluluk çıkarma şansımız varken halen mutluluğun formülü peşinde koşuyoruz. Neden?

Tatmin olmuyoruz çünkü; artık hiçbir şeyden tat alamıyoruz, sahte bir hayatın içerisinde debelenip duruyoruz. Haliyle de yaşadığımız mutluluğun da sahte olduğunu düşünüp yetinmiyoruz, daha büyüğünü istiyoruz. Halbuki hayatın içinde o kadar küçük detaylarla çok samimi mutluluklar oluşuyor ki gözümüz yüksekte olduğu için farkına bile varamıyoruz. Sonra da gidip kitaplardan, kişisel gelişim seminerlerinden falan medet umuyoruz, mutluluk arıyoruz.

Öğrenilen bir şey değildir ki mutluluk. Bu içten gelen bir duygudur; tıpkı üzülmek, heyecanlanmak ve aşık olmak gibi. Duygularımızı, hislerimizi ne zamandan beri kitaplardan, seminerlerden öğrenir olduk. Kitaptan bu hissin ne olduğunu öğrenirsin ama nasıl yaşanması gerektiğini senden iyi kimse bilemez çünkü o senin duygundur, kimliğindir.

MUTLULUK NEREDEDİR BİLİYOR MUSUN?

– Mesela çok sıkıldığın bir dönemde tartıda verdiğin 2 kilo bir mutluluk sebebidir, o an sonbahar havasını bahara çevirmeye yeterlidir.

– Mesela bunaldığın bir dönemde sevdiğin ama uzun zamandır görüşmediğin bir arkadaşın seni arar da hatrını sorar ya bak bu da mutluluk kaynaklarındandır.

– Mesela bir sokak köpeği veya evcil kedi-köpeğin gelir yanına şöyle bir sürtünür sana, kuyruk sallar, şirinlikler yapmaya çalışır. Bak eğer hayvan düşmanı katı bir insan değilsen o hareketler sana garanti bir mutluluk verir, gülümseme oluşturur yüzünde.

– Mesela yaptığın bir işten dolayı hiç beklemediğin anda beklemediğin birinden övgü almak, takdir edilmek.

 

Yani sözün özü; hayatımızdaki o önemsiz sandığımız küçücük ayrıntıların farkına varmaktır mutluluk. Hani derler ya her zaman mutluluk ayrıntılarda gizlidir, gerçekten de öyle hani hiç beklemediğin anda küçük bir ayrıntıdan mutluluk çıkabilir. Bu ayrıntılar da ekseriyetle  hayatın içindedir…

Diyeceğim o ki; mutluluğu öyle uzak bir ütopya, ulaşılması zor bir meta olarak görmeyin. Her zaman yaşadığımız duygulardan biridir ama şüphesiz en güzelidir. Bu güzelliği her zaman hissetmek istiyorsak her zaman olumlu olmalıyız, öyle düşünmeliyiz.

Mutluluğu ve sevgiyi kaf dağının ardında değil yanı başımızda görürsek, hissedersek ve gerçekten istersek emin olun daha mutlu oluruz.

İSTİKAMET MUTLULUĞA….

 

Yazı Etiketleri
, , ,
Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Numan Babacan

İNSANLIĞIN PANDEMİK SORUNU: TİMSAH GÖZYAŞLARI

Selamlar değerli okurlar çok uzun zaman sonra yazı yazmanın mutluluğunu ve heyecanını...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir