KÜÇÜK HAYALLERİN BÜYÜK MUTLULUK GETİRDİĞİ PROJE: HAYAL KUTUSU

Merhabalar değerli okurlar, bu ayki yazımda size çok güzel, örnek bir projeyi anlatmak istiyorum. Şanlıurfa’da üniversite öğrencisi Duygu Dartar’ın hayata geçirdiği, gönüllülerle birlikte faaliyetler gerçekleştirdiği ‘Hayal Kutusu’ projesiyle özellikle dezavantajlı konumdaki çocukların hayallerine dokunulup gerçekleştiriliyor.

‘Hayal Kutusu’ projesinin hedef kitlesini yetim, ihtiyaç sahibi ve köyde yaşayan çocukların oluşturduğunu ifade ediyor projenin mimarı Duygu Dartar. Kendisinin de 3 kardeşini kaybettiğini ve bir çocuk sevgisi, hasreti ve matemi kaldığını söyleyerek, çocukları mutlu etmek adına proje üretmek istediğinden bu yola çıktığını söylüyor.

Bakın Duygu Hanım bu projeyle ilgili neler söylüyor kendisinden dinleyelim:

“Köy okullarına gidip okulları boyuyoruz, çocuklara tiyatro gösterileri yapıyoruz , onlara hediyeler götürüyoruz. İhtiyaç sahibi çocukların kıyafet, kırtasiye malzemesi, oyuncak eksikliklerini gidermeye çalışıyoruz.

Tabi çocukların ailelerini de unutmadan ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolileri ayarlamaya çalışıyoruz , hasta ve yaşlılarımızı sürekli ziyaret ediyoruz.

Projemizin adını da alan asıl etkinliğimiz köy okullarına gidip çocukların hayallerini bir kağıda yazıp kutuya atmalarını istiyoruz. Bir sonraki hafta oraya gittiğimizde ise elimizden geldiğince çocuklarımızın hayallerini gerçekleştiriyoruz.  Aynı zamanda köy okullarına kütüphaneler kuruyoruz , kostümlerle çocuk masallarının piyeslerini sahneleyip çocukları eğlendiriyoruz.”

Gerçekten çok takdir edilesi ve duygulandıran bir proje değil mi? Duygu Hanım, en büyük desteği

de proje gönüllüsü arkadaşlarından ve hayırsever insanlardan aldıklarını söylerken, esnaftan da gerekli malzemelerin temini için önemli bir destek aldıklarını ifade ediyor.

Şu an için Hayal Kutusu projesinin 200 civarı gönüllüsü bulunuyor. Gönüllülerin kimi memur, kimi öğrenci , kimi daha çocuk, kimi de yaşlı. Yani yaşlı ,genç , memur, öğrenci her türlü gönüllü bu projeyi destekliyor ve güzel şeyler olması için çalışıyor. Hiçbir kâr amacı gütmeyen çok büyük  organizasyonlar yapıyorlar, en ücra köşedeki çocuklara bile ulaşmaya çalışıyorlar. Bu proje tamamen gönüllülük esaslı yapılmış, maddi ve manevi gücünü de gönüllülükten alıyor.

Bu insanların buraya taşımak, daha fazla tanınmalarını sağlamak çok önemli çünkü gerçekten muazzam bir iş yapıyorlar. En son yaptıkları hastanede yatan çocukları ve ailelerini ziyaret edip çocuklara oyuncaklar vermeleri oldu. Ailelerine ve çocuklara büyük moral olan bu ziyareti bu pandemi döneminde gerçekleştirmek, sadece gönüllülük esasıyla o kadar hediyeyi toparlamak gerçekten büyük iş.

Ben Duygu Dartar ve gönüllü ekibini, projei destekleyen herkesi çok tebrik ediyorum. Bu tür projelerin insanlara, durumu iyi olan kişilere örnek olmasını temenni ediyorum. Paylaşmak ve bir insanı hele de bir çocuğu mutlu etmek inanın dünyadaki her güzelliğe bedeldir. Bunu yaşamadan bilemez insan, herkes yaşamalıdır.

SAĞLICAKLA KALIN, İSTİKAMET GÜZELLİĞE….

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Numan Babacan

İSTİKAMET NEREYE?

Merhabalar değerli okuyucular… Bugün bizim için çok değerli bir işi gerçekleştirerek İstikamet...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir