İYİ SOS, KÖTÜ SON

Dünyada iyi hikaye anlatıcılığı her zaman tutuluyor. Yazar, yazdığı roman ve hikayede dertlerini çok rahat ve etkileyici bir şekilde anlatıyor. Fakat aynı durum perdeye uyarlama noktasına geldiğinde o mesajlar, adeta ‘temelsiz inşaat’a dönüşüyor. 1000 sayfalık hikaye 1 saate sığdırılmak zorunda kalınıyor.

Görsel kitle iletişim araçlarının en çok beslendiği kaynaktır uyarlama. Örnekler de bunu destekliyor. Her film/dizi yapımcısı, elindeki senaryoyu kendi sanatsal vizyonuna uygun olarak farklı bir biçimde aktarmayı meylediyor. Ancak bu yaklaşımlar dramatik yapıya ilişkin tartışmalara yol açıyor. Dahası pek çok yapım, yazarının haberi dahi olmadan yayınlanıyor.

KAZANAN YAZAR

Son dönemde dünyayı kasıp kavuran Game Of Thrones, çok iyi bir uyarlama örneğiydi. Yazara sadıktı. Ancak ne oldu da finaliyle büyük hüsran yaşattı? Başlamadan kitaplarının çoğu çıkmıştı. Yazar R. R. Martin de senaryo ekibinin başındaydı. Ta ki finale doğru desteğini kesti.

Kitabı tamamlanamadığı için herkes finale kitlendi. Senaryo takımı,  (muhtemelen kitapta olmayacak kadar) zayıf bir son yazabildi.  Sonuçta kazanan hikayeyi anlatan yazar oldu. Kaybedense kötü senaristler. Şimdi milyonlar tuğla gibi kitapları bekliyor.

GÖSTERİŞ HEBA OLDU

En iyi tartışmalarının yapıldığı GoT, kötü finalli diziler kategorisine girdi. Nerede kaldı ejderhaların dansları, televizyonun en uzun savaşı, devasa kostümler ve tipler… Muhteşem görsellik, aceleye getirilmiş kötü anlatıma kurban gitti.

Tam finalin yayınlandığı gün hikayesini çok iyi anlatan Breaking Bad, sosyal medyanın gündemine geldi.

Neden peki? Çünkü insanlar gerçek yaşanmışlıklar kadar, etkileyici hikaye ve aktarımı da seviyor.

Ve en önemlisi de finali…

Yazı Etiketleri
, , ,
Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

‘OKU’DAN ‘OK’A NASIL GELDİK?

İstikamet, hayırlı olsun. Bu uzun olmasını dilediğim yolculukta insanlara yeni ufuklar açsın....
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir