ÇOCUK VE HAYAL GÜCÜ

Çocuklar çağımızın aydınlık gelecekleri…Zihinleri ,fikirleri ,düşünceleri her biri birbirinden farklı ve bir o kadar da aynı. Çocuklar için zihinlerin de canlandırdıkları her şey hayal güçlerinin ve zekalarının eseridir.

Bir boya kalemi ile dünya çizip,bir kağıt parçasıyla uçsuz bucaksız gemiler yapıp o dünyanın üzerinde  yüzdürebilirler. Zaman içinde güçlenen hayal güçleri onlara anlatılan hikayeler, okunan masallar, dinledikleri, izledikleri ile şekillenir. İzledikleri bir çizgi filmdeki uçan kahramanı gördüklerinde uçabileceklerine inanabilirler hayal güçlerinde, hatta bazen koltuk tepelerinde uçabilirler:) Dinledikleri bir masalda denizin içinde yüzen balık ile konuşabilirler. Hayal dünyasında her şey mümkün olabilir. Her şey var olabilir yok olabilir ve hayal gücü ile desteklenebilir…

Peki çocukların hayal güçlerini desteklemek için ne yapmalı?

0-6 yaş aralığındaki çocuklar için en önemli hayal gücü destekçileri oyun, kitap ve kalem…

Oyun oynayarak kendilerine istedikleri, hayal ettikleri dünyayı yaratırken oyuncaklar ile destekleyebilirler. Zaman içinde oyuncaklar değişir hayal güçleri değişir ve gelişir. Gelecekte bu sağlıklı gelişim hayatlarında sınırsız ve sağlıklı gelişmeler ile geleceklerine yön verirler.

Kitap okumak, kitabın farkında olmak.. Çocuğa verilmesi gereken en önemli bilgilerden belki de en önemlisi kitaptır. Kitap okuma alışkanlığı oyun çağında  başlayabilir ve devamı için ailece kitap okuma saatleri yapılabilir. Okul öncesi çocuklarında uyku saatlerinden önce, gün içinde serbest zaman da alışkanlık haline getirilerek anne-baba ile okunması çocuğun hayal gücü ve zihinsel gelişimi için çok önemli ve destekleyicidir.

Son olarak kalem ve kağıt… Kalem ve kağıt çocukların zihinlerindeki güzellikleri aktarmak için en güzel araçlarından bir tanesidir. Çocuk ; ailesini, gün içinde yaşadıklarını, gördüklerini, hayal dünyasında gelişen tüm gelişmeleri kağıdına yansıtır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte çizilen resmin farkındalığı artık hayal gücünün yansıtıcılığı keşfedilir. Çocuklar en değerli varlıklarımız, hayal güçleriyle kahkahalarıyla elimizden gelen en iyi şey onlara katkıda bulunmak ve onların yanında olmak.

İçinizdeki çocuğu ve tüm çocukların hayal gücünü keşfedebileceğiniz nice sağlıklı günleriniz olsun…

Sevgi ile…

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Elif Sarı

ÇOCUK VE HAYAL GÜCÜ

Çocuklar çağımızın aydınlık gelecekleri…Zihinleri ,fikirleri ,düşünceleri her biri birbirinden farklı ve bir...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir