Sille’de Hayat Var

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Sille, merkeze 8 Km uzaklıkta 6 bin yılık dokusuyla keşfedilmeyi bekliyor. Eski bir Rum yerleşim bölgesi olan Sille’de hayat 5 bin yıldır devam ediyor.  Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde renkli bir yaşamın merkezin olan Sille Cumhuriyet’ten sonra yaşanan savaşlar ve bölgede ağırlıklı olarak yaşayan Rum nüfusunun göç etmesiyle yıllarca kaderine terk edilen Sille günümüzde sit alanı ilan edilerek koruma altında.

  • 5 bin yıllık yaşam alanı

Geçmişle bağlarını koparmamış Sille de, birçok medeniyetin izlerini halen köyün her yerinde görebilirsiniz. Mimarisinden kaldırımlarına kadar buram buram tarih kokan bir 5 bin yıllık bir yaşam alanın yanında mis gibi sabun kokusuyla karşılar sizi Sille.

 

  • Aya Elena Kilisesi

Kilise, ilk Hıristiyan Bizans imparatoru Konstantin’in annesi Helena tarafından Michael Archangelos adına M.S 372’de yaptırılmış. Tarihi dokuya uygun inşa edilmiş yapı muhakkak ziyaret edilip görülmesi gerekiyor.

 

  • Rum Mezarlıkları

Sille’ye ilk girdiğinizde karşı tepelerde gözünüze çarpan Rum mezarlıkları geçmişe yolculuk yapmanız sağlayarak tarihi bir derinlik yaşamanız da etkili olur. İsmi Rum Mezarlığı olsa da farklı birçok inançtan toplumun mezarları yer alıyor.

 

  • Çömlekçi yaşar Usta

Doğma büyüme Silleli olan Yaşar usta, 35 yıldır her zorluğa rağmen çömlek ustalığı yaparak toprağa şekil vermenin yanında gelen misafirleri güler yüzü ve hoş sohbetiyle uğurluyor.

  • Fotoğrafçılar için biçilmiş kaftan

Yüzyıllar boyunca barınma amaçlı kullanılan Sille’deki oyma mağaralar, şimdiler turistik amaçlı kullanılıyor. Mağaralardan silleye kuş bakışı çekilen Siluet fotoğraflarla harika manzaralar yakalanıyor.

 

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Gökhan Karakurt

Sille’de Hayat Var

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Sille, merkeze 8 Km uzaklıkta 6 bin yılık...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir