GÜNEYDOĞU’DA CENNETTEN BİR KÖŞE: HALFETİ

Türkiye’nin güneydoğusunda bozkırın ortasında görüntüsüyle adeta cennetten bir köşe olan Halfeti, ziyaretçilerini muhteşem doğasıyla adeta büyülüyor.

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi yıllar önce su altında kalmış ve insanlar daha yüksekte kalan ve eski Halfeti’ye 10 kilometre uzaklıktaki yeni Halfeti’ye taşınmışlar. Su altında kalan şehri, doğal güzellikleri, tarihi yapıları, benzersiz Karagül’ü ile Halfeti çoğu zaman olumsuzluklarla anılan Güneydoğu’da cennetten bir köşe gibi duruyor.

Halfeti, 2013 yılında İtalya’da başlatılan Cittaslow (Sakin Şehir) hareketine 2013 yılında üye olmuş ve son dönemlerde dizilerde, kliplerde çokça yer almış; yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir.

Halfeti’ye giden ziyaretçiler, tekne turuyla güzel bir koy turu yaparken, bu turda büyük bölümü sular altında kalan ve “batık kent” olarak nitelendirilen Savaşan Köyü’nü görüyor. Savaşan köyünün yarısı sular altında kalmış ama 1807’de Ermeni taş ustaları tarafından yapılmış Ulu Caminin minaresi tüm olanlara rağmen halen dimdik ayakta duruyor.

 

Fırat’ın suyu, yeşillik ve tarihi taşlarla yapılan evleriyle tam bir doğa harikası olan Halfeti’de bir de dünyanın neredeyse hiçbir yerinde olmayan Karagül var. Sadece Halfeti’de yetişen Karagül, genellikle gonca halindeyken siyah renktedir, açıldıkça ise koyu kırmızıya dönüşür. Halfeti bölgesinde yetiştirilen karagül çiçeği, diğer bölgelerde çıkarıldığı zaman renk değiştiriyor. Tohumu alıp başka bölgelere atıldığı zaman kırmızı renkte gül oluyor.

 

Halfeti, tüm renkleri ve muhteşem doğasıyla Şanlıurfa’da mutlaka gezip görmeniz, fotoğraflamanız ve güzelliğini hissetmeniz gereken bir şehir. İyi geziler dileriz….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Numan Babacan

MEĞER NE KÜÇÜK AYRINTILARDA GİZLİYMİŞ MUTLULUK!

Mutluluk üzerine birçok şey söylenir, yazılır, çizilir. Mutluluğun formülü geçmişten beri aranır,...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir