FARKLI DİNLERİN VE KÜLTÜRLERİN ŞEHRİ: MARDİN

Tarih boyunca birçok farklı kültür ve dinden toplumu içinde barındıran, Dünya miras listesinde yer alan Mardin, kültürel yaşamı ve tarihi dokusuyla insanın yüreğine dokunan bir şehir. Gezmek görmek isteyen herkesin hayalini süsleyen şehir, sıcak atmosferi ve yöredeki insanların misafirperverliğiyle tarihe yolculuk yapmanızı sağlıyor. Mardin’e bir kere yolunuz düştü mü bir daha bağınızı koparmak istemezsiniz. Yöre kültürüne özgü lezzetler, binlerce yıllık tarih farklı yaşam biçimleri her şeyden önemlisi hoşgörü iklimiyle uyum içinde yaşayan bir toplum sevgi bağı kurmanız için yeterli. İç içe geçmiş mimari yapıların sunduğu görsel şölen şehri, gezip keşif etmek isteyenler için gizemli bir o kadar da heyecan dolu bir atmosfer yaşatır. Şehri anlatmaktan ya da okumaktan çok görmek daha keyifli Mardin hayali kuran herkes mutlaka bir kez gidip anlatılanlara tanık olmalı.

 • Mardin’in simgesi Ulu Camii

Devasa yapısıyla göz kamaştıran Mardin’in eski camisi olan Ulu Camii’nin en büyük özelliği başka hiçbir yapıda olmayan minaresindeki damla formundaki süslemeleridir. İlk yapıldığı sırada iki minareye sahip olduğu söylenen caminin günümüzde tek minaresi var. Rivayetlere göre Mardin Ulu Camii ile ilgili olarak anlatılan başka bir durum ise geçmiş zamanda iki minare arasına yılan ve akrep sokmasına karşın bir tılsım asıldığı ama sonradan minarelerden birinin yıkılması ile tılsımın işlevini yitirdiğidir. Ancak şehir halkının halen tılsımın etkisinin sürdüğünü ve Mardin’de yılan sokması olmadığını söylenmektedir.

 • Tarihi Mardin Evleri

Geleneksel yaşamın bir parçası olan Mardin evleri, tasarımı ve yöreye özgü motifleri ile yaşamın içinde bir tarih olarak yer alıyor. Teraslanmalar ile birbirinin manzarasını kesmeyen evler içinde yaşayan insanlar için oldukça işlevsel. Yarı açık ve açık avlular, geniş balkonlar, ocaklık ve asma kat gibi mekânların bir arada buluştuğu Mardin Evleri turizm anlamında da büyük bir potansiyele sahip. Her yönüyle görülmeye değer olan Mardin Evleri’nin sokak aralarına girin ve güzellikleri keşfetmeye başlayın.

 • Mardin’in tarih kokan dar sokakları

Eski Mardin sokaklarında yürümek insana huzur vermekle birlikte bir merak uyandırıyor. Emekli olmuş esnaflar kapı önlerine koydukları sandalyelerle, hatıralarını anlatarak Mezopotamya ovasını izliyor. Anlatacak o kadar çok hikâyeleri var ki her bir hikâye sizi yeni bir dünyayla tanıştırıyor. Mardin’in dar sokaklarında muhakkak bir esnafla oturmalı en azında bir hikâyesini dinlemelisiniz.

 • Gündüzü seyranlık gecesi gerdanlık

Gündüz eski Mardin’i karşınıza alıp izlediğinizde vermiş olduğu doyumsuz keyif ile şehri baştan sona gezdiğinizde hissettiğiniz duygular sizi mutlu etmeye yetecektir. Mezopotamya’nın bir ucunda, kalenin etrafına sarılan ve geceleri ışıl ışıl görünümüyle ak bedenlere gerdanlık, gündüzleri kem gözlere mezarlık görünümüyle dünden bugüne Mardin eşsiz güzellikler yaşatacaktır.

Mezopotamya’nın geniş ovaları

Kentin en büyük geçim kaynaklarından olan hayvancılık şehir merkezinden ovalara kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Mardin’in insanları yaşa bakmadan küçükten büyüğe herkes çalışarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Dinlerin birleşme noktası Mardin

Farklı inanç ve etnik grupların yıllarca bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşadığı Mardin’de dilediğince özgür yaşamak için hayal kurmaktan fazlasını yaparak şehri görüp yaşamak gerek. Farklılıkların zenginlik olduğu topraklarda yeni hayatlara umut olmak için Mardin dünya tarihine bir miras.

Zor hayat şartları

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan Mardin’de yaşam zor. Tarihi dokusundan dolayı dar ve araçların girmedikleri sokaklarda çalışmak daha çok zorluyor yaşam koşullarını. Bazen kolay taşıması gereken bir yükü uzun ve dar sokaklarda kan ter içinde kalarak taşımak elbette kolay değil. Her şeye rağmen bazen altından kalkamayacakları yükün altına girmek zorunda kalır Mardinliler.

 Belediyenin zimmetli eşekleri

Mardin’in dar sokaklarında araba geçmediği için o sokaklarda yavaş yavaş yürüyerek tarihin dipsiz kuyularından gelen tılsımlı seslerle coşabilmeniz mümkün. Sokaklar dar ve yokuş olduğu için araç görevini halen eşekler görüyor. Belediye eşekleri çöplerin toplamasında ve çeşitli hizmet noktalarında kullanıyor. Ayrıca halkta araç görevi gören eşekleri çeşitli amaçları doğrultusunda kullanıyor.

Çapkın Terzi

Aslında terzinin çapkın falan olduğu yok sadece fotoğraf karesinde denk geldi yazının diğer yarısı okunmadığı için, Eski Mardin’de esnaflar küçük daracık eski mekânlarda hizmet etmek için var gücüyle mücadele ediyorlar. Bu kadar olumsuzluğa karşı onları mutlu eden kendi geçmişleriyle birlikte yaşayıp gitmeleridir

Etkileyici dokusuyla Mardin fotoğrafçılar için bir cennet

Teras teras yükselen Mardin evlerinin arasından yükselen minareler arasında güneşin batışını izlemek göz kamaştırıyor. Güneşin batışını izlerken girdiğiniz herhangi bir kafenin terasında istediğiniz kitabı alıp okuyarak kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Gökhan Karakurt

DOĞANIN, TARİHİN VE MAVİNİN KALBİNDE BİR BALIKÇI KÖYÜ: GÖLYAZI

Yaşadığınız şehrin stresi, kalabalığı ve gürültüsünden hem biraz uzaklaşmak hem de tarih,...
Daha Fazla

1 yorum

 • Hey,
  lately I have finished preparing my ultimate tutorial:

  +++ [Beginner’s Guide] How To Make A Website From Scratch +++

  I would really apprecaite your feedback, so I can improve my craft.

  Link: https://janzac.com/how-to-make-a-website/

  If you know someone who may benefit from reading it, I would be really grateful for sharing a link.

  Much love from Poland!
  Cheers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir