Cumhuriyet’in siyasi tanığı Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan Ulucanlar Cezaevi Türk siyasi hayatında kesitler sunarak geçmişte yaşanan onlarca acıya tanıklık etmiş. İnsanların kapısında günlerce umutla haber beklediği cezaevi, birçok seveni bir daha görüşmemek üzere bir birinden ayırdı.1925-2006 yılları arası faaliyet gösteren cezaevi Şimdilerde ise Müzeye dönüştürülen Cezaevi kapılarını ziyaretçilere açarak yaşanan dramı gözler önüne seriyor.

1-Uzun ve hüzün dolu koridor

Ana kapıdan girdikten sonra, karanlık, uzun ve rutubet kokan koridorlardan içeri doğru yürüyünce, koridorun bitiminde dönemin şairleri, yazarları ve gazetecilerin kaldığı Hilton diye anılan 9. ve 10. Koğuşlar çıkıyor karşınıza.

2-  Hilton Koğuşu

Ankara manzaralı ve cezaevinin en rahat koğuşu Hilton’da   daha çok edebi anlamda hepimizce bilinen isimler, şairler, gazeteciler ve yazarların kaldığı koğuş Bülent Ecevit ve Necip Fazıl Kısakürek Hilton’da kalan isimlerden ikisi.

3-  Tek kişilik hücreler

Hilton’un yanından henüz mahkumiyet kararı kesinleşmemiş tutuklular ile, cezaevinde disiplin suçu işleyen veya dışarıda işlediği suç nedeni ile diğer mahkumlardan ayrılması gerektiği düşünülen kişilerin tutulduğu tek kişilik hücrelere geçiliyor.

4- Hücrelerde yaşanan dram

 Hücrelerde yaşanan dramı gözler önüne manzara karşında tarihe yolculuk yaparak insanın tüylerini ürperten bir tabloyla karşı karşıya kalıyorsunuz müzede. Odaların kiminde sadece tek bir yatak ve aynı oda içerisinde bulunan alaturka tuvalet var, bazılarında ise yatak bile yok, sadece duvarlar.

5- Hikâyelerle dolu koğuşlar

Yeşilçam filmlerindeki hapishane görüntülerini andıran Koğuşlarda özgürlüğe hasret kalmış onlarca insanın balmumundan yapılmış heykeller size olup biteni özetliyor gibi.

6- Geçmişin karanlık yüzünü sergileyen fotoğraflar

Mahkûmların cezaevi süreçlerinde avlularda volta attığı günlere ait fotoğrafların yer aldığı avlularda geçmişin izi her adım da his ediliyor. Mahkûmların tespih çektiği, racon kestiği kareler bulunuyor.

7- Darağacında yitirilen onlarca can

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde idamların yapıldığı darağacı da sergileniyor. Toplamda 18 kişinin infazının gerçekleştiği darağacı daha önce kurulan ‘Ulu Kavak’ adıyla anılan ağıcın bu kes arkasına yerleştirilmiş. Türkiye’de idam cezasının kaldırıldığına dikkat çekmek için darağacı demir parmaklı bir hücreye yerleştirilmiş.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Gökhan Karakurt

Cumhuriyet’in siyasi tanığı Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan Ulucanlar Cezaevi Türk siyasi hayatında kesitler sunarak geçmişte...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir