YENİ BİR BAŞLANGIÇ

 

Hz. Ali demiş ki:

Herkes işin sonundan korkar,

biz ise işin başından korkarız.

Şah Nakşibend demiş ki:

Biz yolumuzun sonunu evveline kaydettik.

İnsanlar bir işe başlarken hep işin sonunu düşünür, işin neticelenmesini aceleyle bekler. Bu düşünceyle hareket edip tez canlı davranışlarda bulunmak işin başının değerini anlamamamıza neden olur. İstikamet dergisine yazı yazma teklifi bana geldiğinde işin sonundan ziyade başlangıcı beni düşündürdü. Bir işin en zor yanı, o işe başlayabilmektir ama bir kere başlamayı başarabilirseniz gerisi çok daha kolay gelir. Biz bugünlerde “İstikâmet”imizi belirleyip yola çıktık. İşin başına ciddiyeti, kaliteyi kaydetmeyi düstur eyledik ki yolumuzun sonunda da istediğimiz bütüne ulaşalım. Başlamak bir tohum ekmektir, hayatı devam ettirmektir. Bugün ilk yazılarımızla ilk tohumlarımızı ekmiş olduk. Bundan sonraki süreçte amacımız başlangıçtaki heyecanımızı yitirmeden ekmiş olduğumuz tohumlara yeni yazılarımızla su vermek ve onları birer ulu çınara dönüştürmektir. İşin başı sonunun bir aynasıdır. Biz sona geldiğimizde aslında göreceğiz ki bizim son dediğimiz yerde hiçbir şey son bulmamış olacak ve biz yeni başlangıçlara yelken açmış olacağız.

Yaptığımız her iş hayatın dinamikleriyle doğrudan ilişkilidir. Herkesin hayatında bu defa bitti, sona geldik dediği bir an mutlaka olmuştur. Yine herkesin o anın devamında yeni başlangıçlara başladığı ve aslında o anın son olmadığının farkına vardığı bir an da olmuştur.

İnsanların hayatlarının dönüm noktalarını hep yeni başlangıçlar belirler. Hayatın en keskin ve zor kararları başlamaya karar vermekten geçer. Üniversiteye başlamak, yeni bir işe başlamak gibi. Kişi almış olduğu başlangıçkararıyla benliğinin çok daha yeni bir tarafını keşfetme fırsatı yakalayarak hayata bakış açısını da değiştirebilme durumu içerisine girebilmektedir. Başarılı insanların başarı hikâyelerini dinlediğimizde de zorlu kararlar alıp yeni başlangıçlara yelken açarak başarıya ulaştıklarını görürüz.

Ben hayatı başlangıçlardan ibaret görüyorum. “Artık bitti!” demektense “Şimdi ne, nerede, nasıl başlayacak?” demeyi seviyorum. Unutulmamalıdır ki başlamak bitirmenin yarısıysa diğer yarısı da yeniden başlamaktır. Başlangıçlarınızı olumluya çevirip benliğinizin yeni taraflarınızı keşfetmeniz dileğiyle.

 

 

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları İstikamet Dergisi

Fotoğrafın İç Yüzü!

Fotoğrafın  iç yüzü! Fotoğraf ; Şampiyonlar Ligi yarı final maçı sonrası çekilen...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir