TEKNOLOJİK CİNAYETLER

Teknolojik bağımlılık arttıkça insanların algılama yetenekleri zayıfladı. Adeta ‘saf’laştık, bir o kadar da ‘odun’laşıyoruz. Bu esirlik, dikkat edilmezse sosyal yaşamda çok büyük tehlikelere yol açıyor. Vücudumuzun bir parçası olarak gördüğümüz bu araçları kullanırken adeta hipnotize oluyoruz. Trafikte dalgınlıkla insanları eziyoruz, yolda yürürken ise bir araç geliyor, sonra Allah rahmet eylesin. Onun için şu mesaj önemli: Telefona bakma, yola bak.

EN İYİ SELFİE BENİM!

Dünyada son 10 yılda yaklaşık 300 kişi telefonla selfie (özçekim) yaparak hayatını kaybetti. Bunların çoğu ‘en iyi fotoğrafı ben çekeceğim’ diyerek bu tehlikeli işlere girişmiş insanlar. Bir ‘like’ uğruna yapılar işler sınır tanımıyor. Kimi uçurumda, kimi trenden sarkarken, kimi ise havada bungee jamping yaparken göçüp gidiyorlar.

Bu ülkede kazada ölenle bile selfie yapıldı. Karabük’te Sefa Cinkavuk, 21 yaşındaydı. Motosiklet tutkunu olan genç, 24 Nisan’da yine seyir halindeyken kamyonetle çarpıştı. Maalesef kurtarılamadı. Ancak olayı cinayete dönüştüren başka bir detaydı. Yoldan geçerken kazayı gören İ.Ö, yardımcı olmak yerine kanlar içindeki Cinkavuk’u arkasına alıp selfie yaptı. Fotoğrafı sosyal medyaya yükleyerek altına da ‘Motorcu rahmetli gibi’ yazdı!

ÖLÜMLE DANS ETTİLER

Son yıllarda canlı yayın ölümleri de giderek artıyor. Ukrayna’da güzellik yarışmasında birinci olan 16 yaşındaki Sofia Magerko ile arkadaşı Daşa Medvedova, lüks spor otomobilde ellerinde içki şişeleriyle instagram’dan canlı yayın yaptı. Hız yaparken kaza geçiren gençler, araçtan fırlayarak canlarından oldu. Çekya’da ise iki kız, trafikte canlı yayın yaparken gözleri yolda değil, kameradaydı. Bu hata ölümleriyle sonuçlandı.

Yolda oyun oynarken aslında ölümle oynadığımızı, canlı yayın yaparken kendi canımızdan olabileceğimizi, trafikte sesli müzik dinlerken de sonsuz sessizliğe bürünebileceğimizi unutmamalıyız.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

SALLANTISAL AKIMLAR

Geçmişte Cafcaf ve Hacamat mizah dergilerinde çizen Mehmet Emin Yıkılmaz’ın efsane bir...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir