ŞİİR ÜZERİNE

“Gönlüne şifa diye sürdüğün şey nedir?” diye sorulsa bana, sanırım buna hiç düşünmeden şiir cevabını veririm. Evet şiir benim ilacımdır. Gönlüm her kanadığında, yaralandığında merhem diye, gönlüme şifa olmasını temenni edip şiir sürerim ben.

Herkeste başka anlamlar bulan, edebiyatın duygu doruğunda gezinen tür, bana göre şiirdir. Sözlü olarak dile getiremediğimiz onca şeyi şiirle dile getiririz. Ufkumuzu aydınlatan, genişleten bir tür olarak şiir, kendimi kaybettiğim ve yine aynı zamanda kendimi bulduğum bir liman gibidir.

Geçmişten bu güne nice şairler gelip geçti, yüreğimize dokunarak. Şiirdeki içerik, biçimden çok daha üstün ve önde gelir kanımca. Şiir başlı ve sonlu bir uğraş oldu hep hayatımda. Hep gecikmiş yarım kalmıs şeyleri şiirle tamamlıyorum sanki. Şiirden bahsetmişken gönlümde derin izler bırakan, beni ters düz eden o büyük şairin adını söylemeden edemem. “Uzun yola çıkmaya hüküm giydim.” diyen değerli üstad İsmet Özel, bu sözüyle beni oturduğum yerden ayağa kaldırdı sanki.

Şiire damga vuran, edebiyatta çığır açan değerli insana ne desem de biliyorum ki bir su kabını doldurmaktan öteye gidemem. Çünkü hayata damıtılmış bir su damlası kadar yerim var benim şiirde. Kendi susuzluğumu dahi geçiremezken ben, nasıl olur da başka biri için su kabını doldururum?

Şiirin de zaman zaman duygularımıza hükmedemediği zamanlar olur. Böyle zamanlarda kendimizi, şiirde değil de kendi özümüzde, benlik bilinciyle yoğurarak hükmümüzü korumaya alabiliriz ve fakat bunun için daha da önemli güçlü bir ifade gereklidir. İradeye hükmüm geçerse bilirim ki, duygularımın da dilimin de ellerimin de bağı çözülür ve ben yine şiire, duygulara kavuşurum.

Ben de edebiyatın gözde türü olan şiire gönül verdim ve ‘uzun yola çıkmaya hüküm giydim.’ Şiire dair ne varsa gönülde yatan, hepsi beni ben yapan şeylerdir bilirim. Gönülden kelimeler dökülüyorsa eğer kağıda, dile, bu bir nimettir ve bunun için şükredilmelidir.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Remziye Bakşi

BEKLEMENİN TADINA VARABİLMEK

An oluyor gönlüm, kimi beklediğini bilmediğim bir hâle giriyor. Beklemenin o saf...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir