SEVGİYİ ANLATMAYA YETER Mİ?

Çok şiirler , kitaplar yazılır hakkında çok şarkılar, türküler, sözler söylenir ama hiçbiri ifade etmeye yetmez aslında insanların yüreklerindeki sevgiyi. Sevilen kişinin tek bir sözünün, tek bir hareketinin vereceği mutluluğu yazamaz kimse mesela.

Çoğu zaman gizli gizli dökülen gözyaşlarının sırrına da erişemez kimse o yaşlar ile beraber nelerin akıp gittiğini alamaz kaleme. Hangi mısralar yeter hangi kafiyeler uyardı ki sevgiyi anlatmaya ? Hangi şarkının, türkünün ritmi kalpteki sevginin ritmine eş değer olurdu ki ? Peki sözler doldurur muydu acaba kalplerdeki boşluğun yerini ?

Aslında bunların amacı sevgiyi anlatmak değil de hatırlatmaktı. Bir şarkıyla hüzünlenmek, bir türküyü diline dolamak, bir sözde onu aramak, bir şiirde gözyaşını tutamamak gibi. Aslında anlatamazsın ki sevgiyi çünkü kalpten kopanlar düşmez kağıda, ulaşamaz dile kalır öylece içeride. İşte ifade edemeyince de sığınağın olur şarkılar, şiirler, sözler, türküler, kitaplar. Ona yazamayınca sevginin kitaplara yazarsın, ona söyleyemeyince sevgini şarkılara söylersin, onunla dertleşemeyince mısralarla dertleşirsin; onlarla avutursun kendini, sevgini.

Sevme diyemezsin ki içerine; sever o sana aldırış etmeden, seni düşünmeden, senin neler çektiğini anlamadan. Derler ya gönül bu kime konacağı bilinmez diye hep ona sığınarak sever gönül imkansızlara aldırış etmeden. Senin içinden milyonlarca duygu geçerken 29 harf yetmez onları anlatmaya. Bu yüzden insan hiçbir somut şeye işte bu sevgiyi anlatır diyemez.

Kendisi gibi soyuttur sevgi seversin öylece Cemal Sürreya gibi uzaktan, Can Yücel gibi sebepsiz…

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları İstikamet Dergisi

ACI NEDİR?

Acı dediğimiz zaman herkesin aklına uğruna milyonlarca kitap yazılan , şarkılar bestelenen,...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir