ÖN YARGININ YANILSAMA GERÇEĞİ

Hiç sizi pişmanlığa götüren bir ön yargınız oldu mu? Benim oldu hem de bir kez de değil, sayısızca. Neyse ki sayısızca yapmış bulunduğum bu eylemin artık belli bir sayısı var.
Peki nedir ön yargı dediğimiz şey? Bunun cevabı sanırım kişiler arası değişkenlik gösterir. Nice yanılgıları kendinde barındıran, bazen de kişiyi haklı çıkarabilen bir durum aslında ama yine de bu ön yargının çok da iyi bir şey olmadığı gerçeğini değiştirmez. Yaşadıkları insana ders olabilmeli. Bu bağlamda, maruz kaldığım ön yargılar karşısında üzüldüğüm çok olmuştur. Yeri gelmiş, ön yargıyı yıkmak adına yığınla açıklamalarda bulunmuşumdur, yeri gelmiş tek bir söz söyleme gereği bile duymadan sükûtu tercih etmişimdir.
İnsanlar ön yargılarına kapılıp birçok güzel şeyi kaybettiklerini ancak kaybedince anlıyorlar ne yazık ki. Üstelik sonrasında edilen hayıflanmaların bir işe yaramayacağını da bildikleri halde.

Gönül çırpınıyor, uğraşıp didiniyor ön yargının getirmiş olduğu bir pişmanlıkla. Bir bilinebilse ön yargının, insan ilişkilerini ne derece yıprattığını…
Bazı insanların altıncı hissi kuvvetlidir derler mesela ve buna dayanarak yapılmış olan ön yargılar o an için ön yargı olarak kabul edilmez. Sanki o hisle gerçeği söyleyecek ve ön yargı adına bir durum yaşanmayacak gibi bir algı oluşur insanlarda. Peki gerçekten var mıdır böyle bir durum? Kim bilir? Belki de… Ama yine de her ne olursa olsun kuvvetli bir his olduğu inancı, ön yargıya güzel bir durummuş gibi bakma fikrini ortaya çıkarmamalı. Üstelik ön yargı günümüzde kendini iyiden iyiye hissettiren bir durum hâlini de aldı. İnsanlara olan güvensizliği, ön yargı besliyor durumda. Bir yandan da insanın niyetiyle de alakalı bir durum şu ön yargı denen şey. Karşı tarafa nasıl bakıldığıyla, nasıl gördüğüyle alakalı bir durum.
Hayat akıp gidiyor hem de farkına varamayacağımız bir hızla.

Eğer gerçekten yüreğe dokunabilmenin doğru yollarını bulur ve bunları hayatımıza da geçirebilirsek o zaman dünya daha yaşanılır bir hâle gelebilir. Ön yargılar ve dahi birçok olumsuz eylemi tamamen ortadan kaldıramasak bile en aza indirmeyi başarabiliriz. Neden öyle olmayalım?

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Remziye Bakşi

SAAT VE YOLCU

Gün batımında seyre doğru dalıyorum Batan güneş mi, Yoksa içimde yolculuğa çıkan...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir