‘OKU’DAN ‘OK’A NASIL GELDİK?

İstikamet, hayırlı olsun. Bu uzun olmasını dilediğim yolculukta insanlara yeni ufuklar açsın. Geleceğe ümitle bakmamızın bir yolu da şüphesiz kitaplardır. Hep bir nefes alma ve sığınma yeri olmuştur. O tozlu raflardaki kağıt kokuları paha biçilemez. Yeni yapışmış yemeğin kokusu gibi bizde açlık hissi uyandırır. Bir ön gösterim gibi içeri davet eder. Harflerin ve o kelimelerin ardındaki anlamların ahengi büyüler.

GELECEK, YAVAŞ GEL…

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu geleneksel yaşam tarzında da bir değişime gidildi. Zaten okumakta sıkıntı çeken bir millet olarak bu şaşılacak bir durum değil. Gazete okumanın yerini internete bıraktı. Onlarca sitede kopyala-yapıştır tarzındaki habere bir 10 saniye bakmak gelinen yüzeyselliği gözler önüne seriyor. Gazete ve kitapların basımının azalmasıyla korkunç gelecekle yüzleşmek zorunda kalacağız. Peygamber Efendimize gelen ilk vahiy olan ‘Oku’ kelimesi yerini ‘Ok’a (Tamam) bıraktı. Dünyadan haberi olmayan ama öğrenmek için hiçbir şey yapmayan ‘olur’culara…

BETİMLEMENİN GÜCÜ

Son dönemlerde gittikçe yaygılaşan sesli kitapları ben de çoğu zaman tercih ediyorum. Kitap okurken zorlandığım zamanlar oluyor. Daha çok da yolculuklarda. Sayfaları boş boş çeviriyorum. Ama sorsan akılda kalan bir şey yok. Kitap okumanın yerini 20 dk.’lık kitap dinlemelerine bırakıyor. Onda da etkileyici bir ses gerekiyor. Zaman zaman radyo tiyatrosuna dalıyorum. Şunu belirtmem lazım ki çoğu şeyi anlatmaya kelimeler dahi yetmez, yetemez. Öyle betimlemeler var bunları ancak güçlü bir sunuşla karşı tarafa aktarabilirsiniz. TRT Ankara Radyosu’nun ‘Arkası Yarın’ları her sabah yayınlanıyor. Oradaki imgelemeyi hiçbir yerde bulamıyorum. Düşünsenize o kuşların ötüşünü, kapının gıcırdayışını, sandalyenin tıkırtısını işitmek… Enfes.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

DÖRT DUVAR ARASINDA…

2020’ye bir iç serzeniş. Genelde zamanın hızlı ilerlediğini söylerler ya ama bu...
Daha Fazla

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir