MUHARREM!..

Senin adın neden Muharrem? Muharrem ayında mı dünyaya geldin?

Muharrem ayının kaçında doğdun?

Muharrem ayı, Muharrem, ayı!..

Adımla ilgili bu zamana kadar pek çok şey söylendi. İsmimin aslı çoğu kişinin ismi gibi atalardan geliyor. Yani dedemden (babamın babası). Kuzenimin isminin de babaannemden gelmesi gibi (Sultan)….

Ara ara da çeşitli olaylarla gündemde kalıyor. Mesela hatırımda kalan 2003 yılında çekilen Turkcell Hazır Kart reklamı gibi. Çoban, Muharrem isimli keçi için telefonda konuştuğu babasına ‘’Muharrem kayada kaldı’’ demiş, baba da ‘’Ne senden çoban, ne Muharrem’den keçi olur’’ diye karşılık vermişti.

2016 yılında Konyalı bir vatandaş, sosyal medya hesabından bir video paylaştı. Kısa sürede hit olan parçanın adı ‘Neden beni sevdin Muharrem!’. Kendine has tarzıyla şarkı söyleyen dayı, izleyenleri gülmekten kırdı.

Bu sefer tarihler 2018’i gösteriyor… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olarak tanıtacağı Muharrem İnce’yi kürsüye çağırırken kullandığı ifade: Gel bakalım Muharrem!

Muharrem kayada kaldı, neden beni sevdin Muharrem, gel bakalım Muharrem!..

Bu Muharrem size ne etti kardeşim!

Daha hatırlayıp da söyleyemediğim birçok an var.

Velhasıl gelelim ismin gerçek manasına. Muharrem, Hicri takvime göre ilk ay, aşure ayı. 10. günü de aşure günü (29 Ağustos 2020). Bilindiği gibi aşure, bereket ve bolluk demek. Muharrem’in kelime anlamı Arapça ‘haram’ kelimesinden türetilmiş, Muharrem ayında da bu minvalde günah işlemek haram kılınmış.

Aşure gününden yani 680 yılında Hz. Hüseyin, oğullarıyla birlikte 72 kişinin Kerbela’da şehit edildiği günden Muharrem ayınızın hayırlı olmasını diliyorum.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

YEŞİLİMİZ MÜBAREK OLA

Dostum, sen ne istiyorsun? Ne öyle renk cümbüşü Yeşil de neymiş, mavi...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir