DUYAR KASMAK!

Bugünlerde sabır eşiklerimiz katlandı. Virüs, güzel havalar derken Ramazan ayına girmemiz ile birlikte orucun verdiği sabır da eklendi. Sokağa çıkma yasakları devam ederken bu zorlu günlerde bazen haksız bazen daha da haksız çıldırıyoruz. Peki ömür boyu kafese tıktığımız hayvanlar ne yapıyor? Ya da kafese tıkmaktan daha beter yaptığımız sokak hayvanları. Bir yandan saldırganlaşacak kadar aç, diğer yandan da insanların kirli yoksunluğundan memnun. Hadi onlara kulak verelim…

Kedi: Herkes nerelere gitti. Ya bari üç beş çöp atsaydınız. Keşke uzanamadığım ciğer olsa da mundar desem. The Platform’da 200. kattayız. Pis su borusuna muhtaç kaldım. Hale bak. Süs kedisi olup da dışarı çıkamasam daha iyi.

Köpek: Sorma kardeşim, kemik değil yen arar olduk. Bir dakika sana kardeşim mi dedim. Bu nasıl yokluk. Düşmanım dost olmuş. Çıkar meselesi. Köpek kavgasına bile halimiz yok.

Martı: Abi ne tantana yaptınız. Mevzu yüzünden bir süre Beşiktaş-Kadıköy vapurunda çalışamıyorum. Simit atanımız yok. Pastaneler de kapalı. Ama ekmeğimizi taştan çıkarıyoruz. Havamız da temiz. Türk Hava Yolları bile artık bana rakip değil.

Karınca: Ne demiş atalarınız “Karınca kararınca”. Bunu yeni anlıyorsunuz. Ne o yağmalar. Sayenizde yuvamızda mutluyuz. Toprağa kavuşup piknik yapılası havalarda büyük nimet.

Balık: Geçen Karaköy kıyılarında takılıyordum. Arkadaş sazan da değilim son anda canımı kurtardım. Böyle arsızlardan koru bizi doğa ana. Rahat rahat iki kulaç atmayalım mı?

ANNA KARANTİNA’DAN SEÇMELER

Kitap            

Beyaz Zambaklar Ülkesinde: Hasbelkader haberdar olduğum Rus yazar Grigory Petrov’un yokluklar arasında ortaya çıkan bu eseri, geri kalmışlığın kader olmadığını ortaya çıkarıyor. Finlandiya örneğinde tüm imkansızlıklara rağmen toplumun her kesiminin kenetlenebileceğini gösteriyor. Bu yönüyle şu günlerde yapmamız gerekenler konusunda ilham veriyor.

Tiyatro

Macbeth Mutfakta: Virüs nedeniyle tiyatrolar da artık internetten izleniyor. Kadro Pa tiyatro ekibi de Shakespeare’in Macbeth trajedisinin uyarlanmış şeklini yaptı. Simge Günsan’ın mutfağında oynadığı bu samimi oyunda karakterler de mutfak eşyaları. Perde kağıt havludan, müzikler tabletten, girişler ise buradan.

Dizi

Better Call Saul: Çoğu otorilere göre en iyi dram-suç dizisi olarak nitelenen Breaking Bad’in öncesini anlatan yan dizi olarak başladı. Bana göre son 2 sezonuyla şu an itibariyle onu yakaladı ve geçiyor. Muazzam kurgunun yanında her bölümü adeta bir sanat eseri. Kamerayla ancak böyle resim yapılabilir. Mesela ve mesela… 

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

TEKNOLOJİK CİNAYETLER

Teknolojik bağımlılık arttıkça insanların algılama yetenekleri zayıfladı. Adeta ‘saf’laştık, bir o kadar...
Daha Fazla

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir