DÖRT DUVAR ARASINDA…

2020’ye bir iç serzeniş. Genelde zamanın hızlı ilerlediğini söylerler ya ama bu dönem artık yavaş yavaş akıp hayatımızdan çalıyor. Son yıllarda yaşadığımız olaylar bu kadar kısa sürede yüzyıllardır görülmedi. ‘Türkiye’de bir haftada yaşananlar Norveç’te birkaç yılda oluyor.’ söylemi bile değişti. Öyle bir küresel olay oldu ve oluyor ki Vikingler bile bizden daha önce bu illetle tanıştı. Eğer hayatımız sürpriz sonla bitmezse sizin çocuklarınıza-torunlarınıza anlatacağınız, benim ise küçüklerime anlatacağım olaylar…

Felaket senaryoları, komplo teorileri, bir kamyon enformasyon kirliliği hepsini dinledik. Bu başka türlü korku filmi. Senaryoda önce şişman ve gözlüklüler ölmüyor. Çocuklar da değil. Yaşlı ve hastaları kaybediyoruz. ‘Bana bir şey olmaz’cı tayfa da farkına varmadan taşıyıcı konumunda. İşi olmayanlar saldım çayıra, Mevlâm kayıra geziyor. Yaşam hakkı için izole olmak, maalesef evimizde kalmamızdan geçiyor.

En kötü durumda bile iyi şeyler düşünmek lazım tabi. Bu eve kapanan dünyada üretici kesim de işlerini evden icra ediyor. Sosyal medya ve internetten müzisyen konseriyle, öğretmen dersleriyle, yazarlar da kitap okuyarak hayatımızı renklendiriyor.

KORONA GÜNLERİNDE ‘EN’LERİM

Çoğumuzun zorunlu olarak kültür mantarına döndüğü bu günlerde bendeniz de evde yapılabilecek ufak bir seçki yaptım. Buyursunlar…

Film

I’m Legend (Ben Efsaneyim): Sahi izlemeyen kaldı mı? Başroldeki Will Smith abimiz iyice kamu spotu oldu. The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme) ve One Strange Rock (Sıra Dışı Bir Kaya) belgesel dizisiyle sosyal meselelerde öncülük yapıyor.

Dizi

The Walking Dead (Yürüyen Ölüler): 10 sezondur devam eden seride kimler geldi, kimler geçti. Artısı çoğu hayatta kalma stratejisini öğrendim. Tabi teoride. Uygulama kısmını bir ara halledelim. Şöyle çevremde bir avuç insan kaldığı zamanlar mesela.

Kitap

Animal Farm (Hayvan Çiftliği): Salgından bağımsız başucu eserim. Yazar George amcanın (Orwell) böyle her zaman sürecek güç iktidar kavramlarını hayvanlar üzerinden yapmasını muazzam buluyorum. Kitap okumayı yavan bulanlar için hayvanların yer aldığı 1999 yapımı (1954 değil) filmini de salık veriyorum.

Müzik 

Simba Musical (Hasta Morir De Placer): 6 erkekten oluşan Kosta Rikalı grubu El Despertar De Las Hormigas (Karıncaların Uyanışı) filminde keşfettim. Latin müziği çok sıcak, kıpır kıpır, capcanlı. Eve tıkışılan günlerde dinleyerek enerjinizi atabilirsiniz.

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Muharrem Yağız

YEŞİLİMİZ MÜBAREK OLA

Dostum, sen ne istiyorsun? Ne öyle renk cümbüşü Yeşil de neymiş, mavi...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir