Fotoğrafın İç Yüzü!

Fotoğrafın  iç yüzü!

Fotoğraf ; Şampiyonlar Ligi yarı final maçı sonrası çekilen Ajax-Tottenham mücadelesine ait.

Her fotoğrafın içinde biriktirdiği bir hikayesi var. Genellikle fotoğraf çekilirken tebessüm etmemiz söylenir ama bazı fotoğraflar sizden habersiz, sizden izin almadan çekilmiştir bile. Sonrasında  geriye sayfalarca notlar kalır.

Bu sezon kadrosunda bulundurduğu genç futbolcularıyla mükemmel bir sezon geçiren Ajax, Tottenham karşısında mucizevi şekilde elenince ortaya bu unutulmayacak kare  çıktı.

Kim bilir bu acı kaç günde geçecek? Futbol’un eğlendirici ve keyif verici yönünün yanında derin yıkıntıları da vardır.

Belki de finale çıksalardı; en çok bu hayattan göçen Johan Cryuff sevinecekti. Onun felsefesi vizyondaydı.

Büyük efsanenin altyapıda ektiği tohumlar yine güzel meyveler çıkartıyordu. Üstelik bu meyveler sadece güzel ve basit oyunlarıyla değil, sahadaki olgunluklarıyla bizi mest ediyordu.

Tottenham’lı Lucas Moura, 2-0’dan maçı 3-2’ye getirdiğinde ve hatta son saniyede attığı dramatik gol tüm Ajaxlıları yıkmıştı. Bu tarafta derin yaralanmalar varken, İngilizler bölgesinde müthiş bir rüya başlangıçı vardı. Çünkü bu başlangıç onları tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi finaline götürmüştü. Liverpool ile kozlarını paylaşacaklar.Kazanan 1 numara olacak.

28 MİLYON EURO…

Geçmişten günümüze  yetenekli futbolcuları yeşil sahaya kazandırarak adeta fabrika rolünü üstlenen Ajax, bu sezonki kadro maliyetlerinin 28 milyon Euro olduğunu açıkladı. Bu bütçe Real Madrid, Barcelona ve Chelsea gibi takımların bir futbolcuya verebileceği sıradan bir bonservis ücreti.

Ülkemizde Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş ise ortalama 50-55 milyon Euro arası maaş bütçesi oluşturarak Ajax’tan fazla para harcıyor..

Futbol’da başarının sadece para ile gelemeyeceğini özetleyen Ajax, yönetim kadrosunda futboldan gelen eski öğrencilerine şans vererek doğru bir program düzenledi ve dillerden düşmeyen “Ajax Modeli” kavramını bizlere kazandırdı.

SON LİG ŞAMPİYONLUKLARI 4 SENE ÖNCEYDi! BU YIL O KİLİT KIRILDI!

Ajax güzellemesi yapmak kolay ama önemli olan samimi olmak. Ajax kendi sisteminden ödün vermeden çalışmasını yürütürken sabrından bir şey kaybetmiyor. Netice ne olursa olsun… Şampiyonluk uzak olsa da  doğru planlama ile başarının elbet tünel ucundan görüneceğini ve karanlığın kalkacağına inanan bir yapıya hakimler.

Bu sezon ligde en yakın rakibi PSV’yi geçerek 34.lig şampiyonluğunu elde eden Ajax, 4 senelik hasrete son vererek taraftarlarının neşesi oldu.

Sadece kazandığında değil şampiyonluğu kaçırdığı  sezonlarda bile kahramanlarına sahip çıkan Ajax taraftarları da bu konuda alkışı hak ediyor. Onlar her türlü senaryoda takımlarına sahip çıkıp,bu oyunun keyif veren yönüne vurgu yapıyorlar.

Gel gelelim Ajax’ın sabır testini biz yapabilir miydik?

Sizce bu durum ülkemizde yaşansa ne olurdu?

Cevap veriyorum: Eminim… Bir kısmımızın takımı ligde 4  sene şampiyonluğa havlu atsak, var olan sistemin duvarını yıkıp,yönetimi istifaya davet ederdik.

Tebrikler Ajaxlılar…

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları İstikamet Dergisi

BİZLER BİRER SANATIZ ASLINDA.

  Bizler birer sanatız aslında. Tek başımıza kimimiz bir öykü ya da...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir