İSTİKAMET NEREYE?

Merhabalar değerli okuyucular…

Bugün bizim için çok değerli bir işi gerçekleştirerek İstikamet Dergisi’ni faaliyete geçirdik. Her zaman hedefleri olan, boş durmayı kendilerine zül sayan gençler olarak uzun zamandır aklımızda olan dergi, yazınsal üretim fikrini öncelikle sanal ortamda gerçekleştirmek üzere bu yola çıktık.

Peki dergimizin ismini neden ‘İSTİKAMET’ olarak seçtik. İstikamet TDK sözlük anlamına baktığımızda, ‘Doğrultu, yön’ olarak karşımıza çıkar. Yan anlamlarına baktığımızda varılmak istenen hedef, doğruluk, dürüstlük gibi anlamları da mevcuttur.

Başta dediğim gibi biz hedefleri olan, yaptığımız mesleklerin dışında boş işlerle ilgilenmek yerine belli bir hedef belirleyip bu doğrultuda çalışmak isteyen gençleriz. Bizim istikametimiz insanların öğrenmesi, bilgilenmesi; gençlerin varlıklarının farkında olarak yaşamasını sağlamaktır.

Bunlar çok da küçük hedefler değil, imkanlarımızın da farkındayız evet ama karınca misali boş bir hayat sürmektense yangına bir damla su taşıyalım ki safımız belli olsun. Biz bu yola çıkarken sevdiğimiz ve bizi seven dostlarımızın, hocalarımızın, kardeşlerimizin yanımızda olacağını ve desteklerini esirgemeyeceklerini biliyorduk. Nitekim de öyle oluyor ve istikametimiz bizi olduğu gibi anlattığımız herkesi de çok heyecanlandırıyor ve onlar da elini taşın altına sokmaktan tereddüt etmiyorlar sağ olsunlar.

Bizim üretmemiz gerekiyor; sadece yerli araba, robot, uçak veya tarım ürünü değil. Bizim güzel söze, şiire, doğru yönü bulmaya da ihtiyacımız var. Bizim okumaya, öğrenmeye, sevmeye, görmeye ihtiyacımız var. Gençliğimizin farkında olmaya, dünya hayatının çabuk gelip geçtiğinin bilincinde olmaya ihtiyacımız var.

Bizim hayvanları ve doğayı sevmeye, insanlara saygı göstermeye, birbirimize kin gütmemeye yani insan olmaya ihtiyacımız var. Hepimizin birer işi var; kimimiz memur, kimimiz işçi, kimimiz akademisyen, kimimiz esnafız veya öğrenciyiz. Rızkımızı helal bir şekilde kazanmak için her birimiz ayrı yerlerde alın teri akıtıyoruz. Diyelim ki çok çalıştık ve kazandık, istediğimiz her şeyi aldık ve ailemizi rahat ettirdik. Peki sonra ne olacak? Her şeyi elde ettiniz peki bu kez İstikamet nereye?

İşte biz bunun derdindeyiz efendim! Bu dünyada her şeyi elde edebilirsin bir şekilde ama en güzeli ve paha biçilemeyeni insanların gönlüne, ruhuna dokunmaktır. İstediğin her işe girebilir, her makama yükselebilirsin ama her gönle giremezsin. Abdülhak Hamit Tarhan’ın dediği gibi, ‘Gönül bir binadır ki mimarı muhabbettir.”

İşte bizim istikametimiz muhabbet mimarisiyle gönüller inşa etmek, sözümüzle gönüllere girmektir. Biz bu dergide muhabbeti, şiiri, edebiyatı, insani konuları ve tüm canlıları konu alacağız. Birbirinden değerli yazarlarımızın kaleminden güzel cümleleri sizlere aktaracağız. Bazen ülkemizin güzelliklerini sizin için gezip sizlere göstereceğiz, bazen güzel bir kitabı okuyup size anlatacağız. Araştırma haberlerimizle farklı konularda size güzel bir muhabbet hazırlayacağız.

Bu dergimizin oluşmasında aslan payı sahibi kardeşim, yoldaşım Ramazan Akın’a, bizimle birlikte gönüllere girmeye, muhabbete aday olan değerli yazarlarımıza ve bizlere destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.

Sözün özü:

İSTİKAMET HAYALLERE, İSTİKAMET GENÇLİĞE, İSTİKAMET İNSANLIĞA, İSTİKAMET MUHABBETE VE DOSTLUĞADIR….

 

Bu Yazıyı Kaleme Alan
Diğer Yazıları Numan Babacan

BENLİK SUNUMU VE ‘FİLTRELİ’ HAYATLAR

Toplumun bir ferdi olarak diğer insanlarla birlikte, etkileşim içerisinde yaşıyoruz. Çevremizde bulunan...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir